ایده هایی برای ساخت استراتژی بازاریابی دهان به دهان

در مقاله ی قبلی راجب بازاریابی دهان به دهان مفصل صحبت کردیم .حال میخواهیم راجب ایده های بازاریابی دهان به دهان صحبت کنیم.ساخت یک تجربه فوق العاده برای مصرف کنندگان می‌تواند این شانس را افزایش دهد تا چند نفر از آنها درباره شما صحبت کنند. این نظرات مثبت می‌توانند پایه های نگهدارنده کسب و کار محسوب شوند.

اگرچه ساخت استراتژی بازاریابی دهان به دهان فعالیت هایی بیش از این نیاز دارد. بهتر است از اینکه امید داشته باشید مردم درباره شما صحبت کنند، آنها را به انجام این کار مجاب کنید. استراتژی را در پیش بگیرید که مردم را به مشارکت تشویق کند.بیایید چند استراتژی را با یکدیگر بررسی کنیم.

  1. عوامل دهان به دهان ایجاد کنید

عوامل دهان به دهان به عنوان فاکتوری است که خودتان در استراتژی تعیین می‌کنید.

این اتفاقی است که می‌تواند کسب و کار شما را در مقایسه با رقبای خود در بازار منحصر بفرد کند. به این معنی است که چیزی به یاد ماندنی به مصرف کنندگان بدهید.

یک تجربه، یا حسی که آنها نمی‌توانند در هیچ جای دیگری داشته باشند. به طوری که مجاب شوند درباره برند شما به خوبی با دیگران صحبت کنند. حتی یک بسته بندی جذاب می‌تواند تجربه ای مناسبی به کاربران ارائه کند.

به عنوان مثال، گوگل به تبلیغ دهندگان جدید یک پروموشن تا سقف ۱۲۰ دلار هدیه می‌دهد. این موضوع توسط تمام تبلیغ کنندگانی که چنین مبلغی دریافت کرده اند به سایر افراد مطرح می‌شود تا آنها نیز به جمع کاربران گوگل ادز بپیوندند.همچنین برای اینکه توجه افراد خارج از آمریکا را جلب کنند، این مبلغ را به معادل بسیاری از واحد های پولی دنیا ارائه می‌دهند. بنابراین حسی ایجاد کرده اند که افراد نمی‌توانند در هیچ یک از شرکت های تبلیغ دهنده دیگر داشته باشند.

  1. استفاده از محرک های دیداری

محرک های دیداری یا بصری تاثیر بسیاری در تعامل افراد با بیزینسی که خلق کرده اید خواهد داشت. به عنوان مثال، پل طبیعت تهران محرک های دیداری جذابی دارد که تجربه عالی برای مردم ایجاد کرده و آنها دوست دارند این لحظات را ثبت کنند؛ و با دیگران به اشتراک بگذارند.

اما زمانی که بحث کسب درآمد از این محرک ها مطرح می‌شود، موضوع کمی پیچیده تر می‌شود.شما می‌توانید با طراحی یک وب سایت منحصر بفرد و جذاب کاری کنید تا کاربران آن را با دوستانشان به اشتراک بگذارند. بسیار مهم است که نحوه استفاده از سایت آسان باشد. IKEA نمونه خوبی در این زمینه به شمار می‌رود. آنها از اولین خرده فروشانی بودند که واقعیت افزوده را پذیرفتند و در زمان راه اندازی برنامه AR خود، یک سر و صدای آنلاین بزرگ ایجاد کردند. پیام آنها این است:

  1. محصول یا خدمات منحصر بفرد خلق کنید

ایجاد محصول یا خدمات متفاوت، یکی از راه هایی است که مردم درباره بیزینس ایجاد شده حرف بزنند.

مانند کاری که ایلان ماسک انجام داد (تولید ماشین های برقی خودران)، یا استیو جابز که اپل را وارد زندگی ما کرد. همیشه ایده ای وجود دارد که بتوان آن را به وجود آورد و سر زبان مردم انداخت. البته برای انجام این کار بهتر است از مشکلات مردم به خوبی آگاه باشید.

تمامی کسب و کارهایی که توانسته اند به موفقیت بزرگی برسند، راه حلی برای مشکلات مردم معرفی کرده اند. به عنوان مثال، ایلان ماسک کاری کرد که راننده ها با خیال راحت پشت فرمان بخوابند و همچنین باعث تمیزی هوای شهر باشند. استیو جابز با انتشار آیفون کاری کرد که مردم از تلفن های همراه خود راحت تر استفاده کنند.یا به عنوان مثال دیگر، جف بسوز آمازون را تاسیس کرد تا مردم بتوانند از خانه هایشان و بدون صرف هیچ گونه کالری تمام خرید هایشان را انجام دهند.

البته محصول یا خدمات منحصر بفرد به این معنی نیست که همیشه چیزی که وجود نداشته خلق کنید. ممکن است شما تجارت خود را به روشی متفاوت با دیگران انجام دهید. یا اینکه شما یک کالای قدیمی را به روشی کاملا جدید می‌فروشید. مانند خدمات ارسال کالا با پهپاد.

  1. تحریک احساسات مصرف کنندگان

تحریک احساسات مشتریان می‌تواند یکی از مهم ترین ایده های بازاریابی دهان به دهان باشد. انجام این کار می‌تواند افراد را مجاب به اشتراک گذاشتن فعالیت شما و صحبت کردن درباره بیزینس باشد.

این کاری است که برند Tomaz Shoes انجام داده است:

در مدل کسب و کار این برند، کمپینی به نام “یکی به ازای یکی” ایجاد شده است. به ازای هر جفت کفشی که می‌فروشد، یک جفت کفش به افراد نیازمند اهدا می‌کند.

تامز شوز با این کار توانست نامی برای کسب و کار خود ایجاد کند. به این دلیل که احساس سهیم شدن در حرکتی بزرگ‌تر عامل مهمی بود که باعث میشد مصرف کنندگان از این برند خرید کنند. این برند در کمتر از ۱۰ سال فروشی معادل هفتصد میلیون دلار کسب کرد.

این کار را می‌توانید با آن چیزی که اعتقاد دارید و اتصال آن با کسب و کار خود در شبکه های اجتماعی، وب سایت و سایر فضاها انجام دهید.

  1. کاربران را به تولید محتوا تشویق کنید

محتوا تنها به چند نوشته در وب سایت ها یا روزنامه ها خلاصه نمی‌شود. در حال حاضر از محتوای تصویری (عکس و اینفوگرافیک)، محتوای ویدیویی، محتوای صوتی (موسیقی و پادکست)، کتاب های الکترونیک، دوره های الکترونیک و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، اینستاگرام نسبت به تولید محتوای کاربران خود رشد می‌کند. بنابراین این شرکت از ویژگی های مختلف در اپلیکیشن یا وب سایت استفاده کرده تا کاربران را به تولید محتوا تشویق کند. حتما می‌دانید که انواع مختلف تولید محتوا در اینستاگرام چه مواردی هستند.

محتوای تولید شده توسط کاربران، مشتریان یا فالوورهای شرکت، می‌تواند بسیار قدرتمند باشد.می‌توانید در وب سایت یا اپلیکیشن فضایی برای محتوای مشتریان خود در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر فروشنده بستنی هستید اجازه دهید کاربران بتوانند در سایت یا اپلیکیشن شما عکس های خود را منتشر کنند.این کار رضایت کاربران را به همراه خواهد داشت و شانس بالایی ایجاد می‌کند تا درباره کسب و کار با دوستان و آشنایانشان صحبت کنند.

  1. محصول رایگان به مصرف کنندگان ارسال کنید

یکی از بهترین ایده های بازاریابی دهان به دهان این است که محصولات خود را به صورت رایگان بین مصرف کنندگان پخش کنید. آنها از این اتفاق بسیار خوشحال می‌شوند و بدون شک درباره برند شما صحبت می‌کنند. بنابراین اگر می‌توانید محصول یا خدمات خود را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دهید، از این کار دریغ نکنید. قطعا آنها پاسخ این حرکت خیرخواهانه شما را خواهند داد.

  1. تشویق کاربران به ثبت نظر

این احتمال وجود دارد که همه افراد درباره برند با دوستان یا خانواده‌شان صحبت نکنند؛ اما به این معنی نیست که تجربه بدی داشته اند.همچنین به این معنی نیست که شما نمی‌توانید از نظرات ارزشمند آنها استفاده کنید تا دیگران را به خرید کردن مجاب کنید.

  1. ایجاد یک برنامه ارجاع رسمی

ایجاد یک برنامه ارجاع به تنهایی نمی‌تواند تجربه مناسبی را برای مشتریان به همراه داشته باشد. اما در صورتی که بتوانید به صورت سیستمی به کاربران جایزه بدهید، قدم بلندی برای معرفی کسب و کار خود به دیگران برداشته اید.

  1. شناخت مشتریان بر اساس آمار و ارقام

موضوع مهمی که در زمان ایجاد استراتژی بازاریابی دهان به دهان باید درنظر بگیرید، اطلاعات کامل از مشتریان است. مخصوصا ارزش متوسط هر کدام از آنها.

اگر ارزش متوسط خرید مشتری از شما ۱۰۰ هزار تومن باشد، هیچ دلیلی وجود ندارد تا به آنها ۱۵۰ هزار تومن جایزه بدهید. با این کار تنها پول خود را دور ریخته اید.

با بدست آوردن اعداد و ارقام مربوط به مشتریان می‌توانید مقدار هزینه پاداش به آنها را به درستی انتخاب کنید.

بازاریابی دهان به دهان بدون شک مهم ترین تاکتیک بازاریابی برای هر بیزینسی به شمار می‌رود.

برای دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان لویکلاب تماس حاصل فرمایید. کارشناسان لویکلاب شما را برای راه اندازی بهترین باشگاه مشتریان راهنمایی خواهند کرد.