باشگاه مشتریان طرحی است که به ازای وفاداری مشتریان مزایایی را به آن‌ها ارائه می‌نماید. به چنین برنامه‌هایی که جهت مدیریت مشتریان و وفادار کردن آن‌ها به کار می‌رود برنامه‌ وفاداری می‌گویند. باشگاه مشتریان با راه اندازی این برنامه‌ها می‌تواند مزایایی را در قالب تخفیف ها، کوپن ها، محصولات رایگان و… به مشتریان خود ارائه دهد. اگر مدیریت باشگاه مشتریان به صورت صحیح انجام گیرد قابلیت ترغیب مشتری به افزایش خرید از خدمات و محصولات شما را خواهد داشت. در واقع کسب و کار شما چه به صورت فیزیکی باشد و چه به صورت یک وب سایت تجارت الکترونیکی فعالیت داشته باشد با مدیریت درست به خوبی عمل خواهد نمود.

در اغلب کسب و کارها هزینه جذب مشتریان جدید تقریبا ۶ الی ۷ برابر هزینه حفظ و وفادارسازی مشتری فعلی است. همچنین مشتریان قدیمی با اختلافی ۶۰ درصدی از مشتریان جدید بیشتر خرید می‌کنند. به طور کلی با استفاده از داده‌ها می‌توان بیان نمود که راه اندازی باشگاه مشتریان برای یک کسب و کار متوسط که توانسته نرخ بازگشت مشتریان را تا ۵ درصد افزایش دهد، می‌تواند سود خود را نیز تا ۹۵ درصد افزایش دهد.

آیا مدیریت باشگاه مشتریان برای تمام کسب و کارها مناسب است؟

ممکن است راه اندازی باشگاه مشتریان برای کسب و کارهایی که خرید مشتریانشان به صورت غیرمنظم و غیر مکرر بوده موثر نباشد. معمولا در این موارد شرکت‌ها نمی‌توانند اکثر مشتریان خود را بازگردانند. به همین علت مدیریت باشگاه را مجبور می‌سازد مزایایی را به مشتریان در نظر بگیرد که برای هر دو طرف یعنی هم شرکت و هم مشتری سودمند باشد.

یکی از مهمترین مراحل در مدیریت باشگاه مشتریان موفق، طرح ریزی اولیه است. مسئله مهمی که در این راستا وجود دارد اقدام به جمع آوری داده‌های مربوط به عادت‌های خرید مشتریان فعلی است. وجود یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) می‌تواند این کار را برای شما تسهیل نماید.پس از این مرحله می‌بایست یک طرح مناسب برای نیازهای خود به وجود آورید و مزایایی را برای مشتریان در نظر بگیرید. بهتر است جهت جمع آوری امتیاز مشتریان از یک سیستم ساده و ساختار یافته استفاده نمایید زیرا این سیستم هرچه ساده‌تر و قابل فهم‌تر باشد، بهتر عمل خواهد نمود. ابزار‌های باشگاه وفاداری به سرعت بخشیدن به تعاملات دوطرفه مشتری و فروشنده یا کارفرما و پیمانکار می‌انجامد تا در نهایت رضایتمندی آنان حاصل شود.

در واقع باشگاه مشتریان یک واحد ارتباطی با مشتریان است که توسط صاحبان کسب و کارها و یا سازمانها طراحی و اجرا می گردد. این سیستم جهت برقراری ارتباط مستمر و مستقیم با اعضا و همچنین ارائه ی خدمات به آنها راه اندازی می شود. باشگاه مشتریان با گردآوری گروهی از مشتریان اطلاعات مربوط به آنها را جمع آوری و شناسایی می نماید و با بررسی رفتارهای آنان نوع عملکردشان امتیازاتی به آنها اختصاص می دهد. در این صورت می تواند یک ارتباط عاطفی مناسب با مشتریان برقرار نماید. چنین باشگاهی با اهداف مختلفی راه اندازی می شوند اما مهمترین آنها جذب مشتری و افزایش وفاداری آنان می باشد. 

مزیت عضویت

مزیت عضویت در باشگاه مشتریان ایجاد سود بیشتر است و با ارزان تر یا گران تر فروختن محصول ارتباطی ندارد. در حقیقت باید مشتری احساس نماید خدمات بیشتری نسبت به پولی که پرداخت می کند دریافت می نماید. سیاستی که شرکت ها میتوانند به کار ببندند احیای روابط با مشتریان قدیمی است در واقع آنها می توانند به جای یافتن مشتری جدید، مشتریان قدیمی خود را فعال نمایند . در اینصورت هزینه های کمتری به شرکت تحمیل می گردد. جهت جلوگیری از ریزش مشتریان، شرکت ها باید نگه داشتن قیمت مناسب و ارائه ی خدمات بهتر را در اولویت قرار دهند.

وجود یک رابطه خوب میان شرکت و مشتری مزایای زیادی برای مشتریان به همراه دراد. از جمله این مزایا می توان به صرفه جویی در زمان، راحتی، کاهش ریسک، ایجاد رابطه خوشایند و راحت و همچنین ایجاد اعتماد نسبت به شرکت اشاره نمود. از مزایای حفظ مشتریان وفادار نیز می توان به سود تولید اشاره نمود. در حقیقت چنین مشتریانی علاوه بر اینکه خرید بیشتری انجام می دهند، با معرفی آنها به دیگران منجر به خرید بیشتر توسط آنها می گردد.

برای دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان لویکلاب تماس حاصل فرمایید. کارشناسان لویکلاب شما را برای راه اندازی بهترین باشگاه مشتریان راهنمایی خواهند کرد.